روش دیدن تنظیمات PHP با استفاده از صفحه phpinfo

در PHP متغییرهای محیطی زیادی وجود دارند که درصورت نیاز می توان آنها را تغییر داد. برای مثال ممکن است شما نیاز به تغییر php memory_limit خود، در زمانی که کدی با نیاز حافظه بالا قرار است اجرا شود داشته باشید. اما قبل از اینکه تغییری در مقادیر بوجود بیاورید ابتدا می بایست بدانید که مقادیر قبلی چه میزان می باشند. روش دیدن تنظیمات PHP با استفاده از صفحه phpinfo است. در صفحه phpinfo تمامی متغییرهایی که بدان دسترسی داشته باشید در آن به نمایش می آید.

در حقیقت صفحه phpinfo یک صفحه ساده PHP بوده که دارای کد زیر می باشد.

<? Phpinfo() ; ?>

ساخت صفحه phpinfo

اگر شما راه ساختن یک صفحه php  را نمی دانید، می توانید با استفاده از مراحل زیر با استفاده از File Manager یک صفحه phpinfo بسازید.

مرحله 1- به cPanel. خود وارد شوید.

مرحله 2- File Manager را باز کنید.

مرحله 3- به دایرکتوری فایل هایی که در آن کار می کنید بروید. اینکه از آن جهت بسیار مهم است که هر فولدر می تواند تنظیمات خاص خود را داشته باشد.

مرحله 4- در بالای منو بر روی New File کلیک کنید.

مرحله 5- در این مرحله نام فایل را می بایست انتخاب نمایید که phpinfo.php را وارد می نماییم. ( در حقیقت نام این فایل هر چیز دیگری نیز می تواند باشد).

مرحله 6- فایل ساخته شده را از بین فایل های موجود انتخاب کرده و بر روی آن راست کلیک می نماییم. سپس Edit را انتخاب می کنیم. اگر Text Editor را دیدید حتما utf-8 را از لیست پایین آن انتخاب نموده و سپس روی Edit کلیک نمایید.

مرحله 7-  کد زیر را در آن وارد نمایید.

<? Phpinfo() ; ?>

و سپس بر روی Save Changes کلیک کنید.

دیدن تنظیمات PHP

مرحله 1- شما می توانید از طریق مرورگر خود به این صفحه دسترسی داشته باشید. اگر این فایل را در فولدر public_html ساخته باشید پس شما می بایست صفحه http://YourDomain.com/phpinfo.php را در مرورگر خود ببینید. که نتیجه آن می بایست همانند عکس زیر باشد.

 

this-is-what-a-phpinfo-file-loos-like

مرحله 2- برای پیدا کردن مقدار خاصی در صفحه که برای مثال در اینجا memory_limit می باشد در صفحه مرورگر از Ctrl + f برای پیدا کردن آن استفاده می کنیم.

 

this-is-a-phpinfo-page-showing-the-memory_limit-setting

نکته: بدلیل اینکه صفحه phpinfo حاوی اطلاعات بسیار زیادی از سایت شما که شاید نخواهید در اختیار دیگران قرار بگیرد می باشد . پس بنابراین بعد از اعمال تغییرات و دیدن آن فایل  phpinfo را پاک نمایید. ولی در صورتیکه همواره نیاز به این فایل دارید می توانید با تغییر نام فایل به یک نام غیر قابل حدس توسط بات ها آن را بر روی هاست خود نگهداری کنید.