نحوه بهینه سازی وردپرس

Optimize WordPressوردپرس یک CMS بسیار فوق العاده می باشد که سیستم مدیریت محتوای با ویژگی های ساختن و مدیریت بسیار ساده را داراست. بهینه سازی وردپرس بسیار مهم بوده و درصورت عدم بهینه بودن منجر به مصرف بالای منابع در سرور گردند.

 

چرا می بایست وردپرس را بهینه نمایید؟

به این خاطر که وردپرس به شما اجازه انجام بسیاری از کارها را براحتی می دهد و این نیازمند انجام بسیاری از موارد در پشت این مسئله می باشد. براساس سایز و پیچیدگی وب سایتتان ، و ترافیکی که دریافت می نمایید می بایست وردپرس خود را برای مدیریت این مقدار ترافیک بهینه بنمایید.

اگر شما با استفاده از ماژول Resource Usage اقدام به مشاهده میزان مصرف خود نموده اید شاید متوجه مصرف بالای منابع خود شده باشید یا شاید از طرف مدیران سرور سرو سرور بدلیل مصرف بالای منابع ایمیل دریافت نموده باشید ، الان بهترین موقع برای کاهش این مقدار مصرف می باشد .

 

قدمایی برای بهینه سازی وردپرس

در زیر تعدادی از قدم ها که می توانید برای بهینه سازی وردپرس استفاده نمایید آورده شده است.

این موارد بترتیب اولویت قید شده اند و ممکن است یک کاربر با انجام برخی از این موارد به بهینه سازی مورد نظر خود دست یابد در زیر تعدادی از این موارد ذکر شده است.

تعریف فرآیند کش کردن در وردپرس

 

وردپرس بصورت پیش فرض اقدام به خواندن اطلاعات از دیتابیس شما خواهد کرد . درصورتیکه 100 کاربر وارد صفحات شما شوند این باعث اجرای 100 فایل PHP در سرور خواهد شد. درصورتیکه اولین فردی که صفحه شما را مشاهده می کند می بایست از دیتابیس قطع گردد و یک صفحه کش شده به افراد دیگر نمایش داده شود. این صفحه کش شده می تواند با مصرف بسیار کمی توسط این صد نفر بازدید گردد. یکی از مواردی که می توانید برای حل این مشکل استفاده نمایید استفاده از افزونه های WP super cache و  W3Total cache می باشد .

 1. مراقب بعضی از افزونه های وردپرس باشید

 2. افزونه های وردپرس می توانند اکثرا بسیار مفید باشند و هرکسی قابلیت ساخت آنها را داشته باشد شما می توانید همواره افزونه های بصورت جایگزین پیدا نمایید اما درصورتیکه نتوانید از این افزونه ها برای کاهش منابع خود استفاده نمایید بهتر است به VPS ارتقا دهید.
 3. شما همچنین می توانید از پلاگین P3 Plugin performance برای پیدا نمودن پلاگین یا افزونه های وردپرسی که بیشترین دانلود را داشته اند استفاده نمایید .در زیر لیست پلاگین هایی که در این مورد استفاده می شوند اما کاربرد درستی ندارند اورده شده است. 
  CMS Tree Page View Constant Contact WordPress Widget Digi Auto Links
  Disqus Comment System FireStats WordPress Geo Mashup
  Google Talk Widget NextGEN Gallery PHP Code for Posts
  Quotes Collection Reveal IDs Simple Post Thumbnails
  Skype Status VaultPress WassUp Real Time Analytics
  Wordgento wpCloaker WordPress Facebook
  WP Forum Server WP Live Stream Online Backup for WordPress
  WP Autoresponder and News Plugin WP Super Heatmap WP Symposium
  Yet Another Related Posts Plugin
 4.  

  غیرفعال کردن wp-cron.php

   

  وردپرس فایل wp-cron.php در هر بار مشاهده سایت توسط کاربر اجرا می نماید تا دستوراتی که می بایست توسط زمانبدنی اجرا شوند را اجرا نماید.

  این مورد ممکن است بدون دلیل صدها بار در روزاجرا گردد بدین منظور بهتر است این فایل را غیر فعال نموده و یک کرون مجزا در سروسرور خود اجرا نمایید.

  از آموزش نحوه غیر فعال کردن wp-cron.php استفاده نمایید

 5. غیرفعال کردن سیستم ذخیره اتوماتیک در وردپرس

 6. ذخیره اتوماتیک مطالب در داشبورد توسط فایل /wp-admin/admin-ajax.php انجام می گردد این فایل می تواند بارها توسط افراد مختلفی رفرش و باعث ایجاد مصرف بسیار زیادی در سرور گردد . از اموزش نحوه غیر فعال نمودن admin-ajax.php  این فایل استفاده نمایید.
 7. غیرفعال کردن و یا مسدود کردن کراولر (crawler) موتورهای جستجوگر

  در فضای هاست خود می توانید فایلی قرار دهید که این فایل بنام robots.txt  می باشد شما می توانید دسترسی موتورهای جستجو را به سایت خود محدود نمایید هر بار کراول کردن سایت شما توسط موتورهای جستجو باعث ایجاد و مصرف منابع خواهد شد.

 8. بلاک یا مسدود کردن ورود کاربران ناخواسته

 9. شما می توانید به کاربران خاصی اجازه دهید وب سایت شما را مشاهده نمایید برای این منظور می توانید ادرس های IP خاص یا کاربران یا اجازه ورود بدهید برای اینکه دسترسی اسپایدر Baidu.com و یا HTTrack  که کپی کننده سایت است را محدود نمایید ویا از ورود جلوگیری Yandex.com نمایید در .htaccess  اقدام به ورود کد زیر نمایید.
 10. RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^.*(Baiduspider|HTTrack|Yandex).*$ [NC]
  RewriteRule .* - [R=403,L]

   

 11. جلوگیری از ورود کامنت یا نظرات ناخواسته

  شما میتوانید از افزونه های CAPTCHA  یا کپچا برای جلوگیری از کامنت های ناخواسته استفاده نمایید افزونه ای مثل WP-reCAPTCHA را می توانید استفاده نمایید همچنین در صورتیکه در حال حاضر در سایت خود نظرات اسپم می بینید می توانید از افزونه clean up WordPress comment spam استفاده نمایید.

   

  پیدا کردن فردی که نظرات اسپم در سایت وارد می نماید

  درصورتیکه شما در سایت خود نظرات اسپم می بینید می توانید این نظرات را توسط افزونه های ارائه شده پاک نمایید و سپس اقدام به پیدا کردن فرد ارسال کننده بگردید

  بطور مثال امرور آدرس های زیر اقدام به ارسال اسپم به وردپرس نموده اند

  8 218.10.17.148
  8 60.173.26.43
  8 60.173.26.61
  9 218.10.17.208
  9 218.10.17.94
  9 60.173.10.231
  9 60.173.10.242
  9 60.173.10.244
  9 60.173.11.219
  9 60.173.26.47
  9 60.173.26.57

  پس ما می توانید رنج این ادرس ها را فیلترنماییم . شما می توانید مکان این ادرس ها را از طریق سایت geoIPtool.com مشاهده نمایید.

  http://www.geoiptool.com/en/?IP=60.173
  
  http://www.geoiptool.com/en/?IP=218.10

   

  این رنج آدرس IP از چین می باشد درصورتیکه نمی خواهید افرادی از چین وارد سایت شما شوند می توانید این ادرس ها را بلاک نمایید.

  بلاک کردن رنج آدرس ها برای دسترسی به سایت

  شما می توانید رنج آدرس ها را با دستورات زیر بلاک نمایید

  Deny from 60.172
  Deny from 218.10

  بلاک کردن رنج آدرس ها برای گزاشتن نظر در سایت

  درصورتیکه شما می خواهید افرادی سایت شما را مشاهده نمایند اما اقدام به گزاشتن نظر ننمایند می توانید از کد زیردر .htaccess استفاده نمایید

  ErrorDocument 503 "Commenting disabled"
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{REMOTE_ADDR} ^60.173 [OR]
  RewriteCond %{REMOTE_ADDR} ^218.10
  RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/wp-comments-post.php$
  RewriteRule .* - [R=503,L]
 12. بروزرسانی همه چیز در وردپرس

  برای بهینه شدن موارد می توانید وردپرس خود را آپدیت به آخرین ورژن ارائه شده از سایت خود بنمایید

 13. درخواست همکاری از پشتیبانی

  درصورتیکه موارد بالا موجب کاهش مصرف شما نگردید می توانید اقدام به ارائه موارد به بخش پشتیبانی سرو سرور  نمایید.